Pages Menu
TwitterFacebook

Opublikowane przez 17 Paź 2015 w Bez kategorii | 0 komentarzy

Biustonosze od zarania dziejów?

Biustonosze od zarania dziejów?

Może wydawać się, że kobiety były chętne do noszenia staników od zarania dziejów, co wiąże się z ich ważną funkcją, ale nie jest to prawdą. Mimo, że pierwszy biustonosz z lnu odkryto w średniowiecznym zamku ponad 600 lat temu, pierwszy prawdziwy biustonosz, jak znamy został wynaleziony w 1859 roku przez Henryka Leshera, ale był to tylko prototyp i nigdy nie wystartował w produkcji.

Wczesne biustonosze

Po 1930 roku kobieta o imieniu Mary Phelps Jacob stworzyła pierwszy biustonosz noszony przez kobiety. Przygotowywała się na wieczorną konferencję, zauważyła że jej suknia nie pasuje do koloru i stylu jejj gorsetu, co było zwyczajną bielizną w tym czasie. Jedwabne chusteczki ukształtowała w osobliwy sposób, dodała do tego dwie różowe wstążki i związała je na ramionach, zatem nieświadomie wpadła na pierwszy biustonosz. Gdy wszystkie jej koleżanki wyraziły zainteresowanie tym nowym wynalazkiem, zaczęła prowadzić własny biznes. Nie wiadomo, czy ona sprzedała prawa Maidenform, znanemu producentowi bielizny, ale ta firma zrobiła pierwsze biustonosze z miseczkami, jakie powstałych w tym czasie, przy czym wyściełane biustonosze pojawiły się nieco później. Biustonosz pozostał bardzo prosty pod względem stylu, aż do lat 60. i 70. Nastąpiło wtedy przesunięcie trendów w kierunku takiego biustonosza, jaki znamy dzisiaj mniej więcej. W połowie 1960 pojawił się stanik, który był dziełem kanadyjskiego projektanta Louse Poirier. Ten trend był pochylony w kierunku bardziej naturalnym piersi, dlatego takie staniki stały się bardziej popularne wśród rosnącego ruchu kobiecego.

Wielu francuskich projektantów w latach 70. również podłapało pomysł na biustonosze i zrobili kolejny krok do przodu – stanik zadebiutował na wybiegach jako modny dodatek. Jedyne miejsce, gdzie można było znaleźć naprawdę seksowną bieliznę aż do tej pory było tp miejsce w dzielnicy czerwonych latarni w Paryżu, gdzie tandetna bielizna w dużej mierze miała charakter funkcjonalny. Teraz mamy wiele modeli sportowych biustonoszy, pasy do pończoch i majtki, ta bielizna stała się przystępna dla głównego nurtu kobiet. Pierwszy sportowy biustonosz dla kobiet świadomych fitness, ukazał się w 1977 roku.

Czas na seksualność

Po podejściu do staników jedynie jako sposobu na podniesienie piersi, staniki zaczęły nabierać zupełnie nowego znaczenia jako symbol seksualny, miało to miejsce w dużej części z racji występów Madonn, która była w centrum uwagi zakładając na siebie biustonosze w kształciee stożka i niewiele więcej. Był to zwrot do lat wcześniejszych, kiedy biustonosze miały być symbolem represyjnego stylu życia. Takie modele stanęły również w centrum uwagi i wyściełane biustonosze push-up, które pokazały dekolt weszły do świata bielizny i odzieży,tworząc zupełnie nowe wizje w umyśle mężczyzn. Ta myśl była taka, że firmy produkujące bieliznę również mogą odwołać się do mężczyzn, aby ci chcieli kupić swoim paniom piękne biustonosze i akcesoria. Stąd kampania reklamowa z udziałem modelki, jaką jest Eva Herzigova w połowie lat 90. zrobiła spore zamieszanie. Dzisiaj, biustonosz nadal podkreśla motwy seksualności kobiet, choćby pod wpływem firm takich jak Victoria Secret, które nie tylko sprzedają bieliznę, ale także każdego roku robią zamieszanie wokół tego tematu.

Dodaj odpowiedź