Pages Menu
TwitterFacebook

Opublikowane przez 1 Gru 2015 w Bez kategorii | 0 komentarzy

Piękno gorsetów

Piękno gorsetów

Gorsety to element garderoby kojarzący się ewidentnie z minionymi epokami. Zupełnie niesłusznie traktujemy je jako ciekawostkę i zabytek rodem ze średniowiecza, bowiem żaden inny element z kobiecej szafy nie symbolizuje w tak wyrafinowany sposób zmysłowej elegancji i nie pomaga osiągnąć wymarzonej figury.
Pierwsze gorsety pojawiły się wraz z końcem XIV wieku celem podkreślenia kobiecej figury. Początkowo składał się z dwóch warstw tkaniny: mógł to być len, bawełna, jedwab, a nawet miękka skóra. Konstrukcja była usztywniona za pomocą kości lub metalu. Kształt i sposób szycia gorsetu zmieniał się wraz z panującymi w modzie trendami.
Dzięki niemu kobiety poprawiały swoje kształty. W kulminacyjnym momencie gorset zaczął przypominać narzędzie tortur, gdyż ściskał żebra, opinał biodra i nienaturalnie podnosił biust. Szczególną popularność ta część garderoby zdobyła w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to nawet mężczyźni wprowadzili go do swoich szaf, chcąc poprawić kształt ciała. Dopiero w XX wieku płeć projektanci pozbyli się gorsetu na dobre, czemu przysłużyły się również negatywne opinie lekarzy ostrzegających przed jego szkodliwym wpływem na żołądek i stawy biodrowe. Uznawano też, że gorsety były jedną z głównych przyczyn poronień.
Długa historia gorsetów sprawia, że na przestrzeni lat w znaczący sposób ewoluowały. Dzisiejsze, dostępne w sklepach z ekskluzywną bielizną nie przypominają już narzędzi tortur. Współczesne gorsety posiadają wyjątkowe zdolności modelujące, które pomagają w osiągnięciu wymarzonej sylwetki; ta część bielizny jak żadna inna ukryje fałdki, uwypukli talię i podniesie biust. Wielbiciele dawnych wieków mogą oczywiście zaopatrzyć się w gorsety stylistyką nawiązujące do epoki wiktoriańskiej czy edwardiańskiej, jednak to raczej element ciekawostki. Obecnie proponowane gorsety są równie efektowne, co wygodne.
Wszystkie gorsety mają niewątpliwe walory redukujące i modelujące. Poprawiają sylwetkę podczas noszenia dzięki konstrukcjom opartym na metalowych fiszbinach. Nie ulegają one odkształceniom, a prawidłowo dobrana przez fachowca bielizna nie krępuje ruchów, pozwalając zredukować obwód talii nawet o kilka centymetrów, nie zaburzając komfortu.
Każdy gorset składa się z 4 elementów: korpusu, szkieletu, brykli i sznurowania. W dobrze skrojonym gorsecie łączone są one tak, by kształtować kobiece ciało, jednocześnie zapewniając komfort. Współcześnie szyte gorsety tworzone są z tkanin przyjaznych skórze, aby unikać podrażnień i otarć. Dodatkowe przeszycia i wzmocnienia taśm podtrzymujących także zabezpieczają przed uszkodzeniami naskórka. W zależności od sklepu znajdziemy więc satynowe, bawełniane, jedwabne, skórzane (lub wykonane z imitacji skóry)… Dla każdego znajdzie się zatem odpowiednia propozycja.
Gorset to elegancka, ale bardzo wymowna i wyrafinowana część garderoby. Nie nadaje się na każdą okazję. Co prawda modele cienkie, mniej ekskluzywne można założyć na wieczorne wyjście w tygodniu, jednak podczas kilkunastogodzinnego noszenia się nie sprawdzą. W przypadku większej sylwetki warto też rozważyć uszycie gorsetu na zamówienie.

Dodaj odpowiedź